Hamilelikte Diş ve Diş Eti Sağlığı Hususları


Hamilelik Sırasında Diş Tedavisi Yapılabilir mi ?
Hamile olmayı düşünen veya hamile olan her kadın mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli, ağız sağlığı için neler yapması veya yapması gerektiğini öğrenmeli ve gereken tedavileri yapmalıdır. Bu hem annenin hem çocuğun sağlığı için önemlidir.
Hamilelik 3 Dönemde İncelenir...
İlk 3 Aylık Dönem : Bu dönem bebeğin çok hassas olduğu dönemdir. Ağrıya sebep olmuş veya müdahale edilmediği takdirde daha çok zarara neden olabilecek durumlarda çekinmeden diş hekimine gidilmelidir.
İkinci 3 Aylık Dönem : Bu dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavisi vb. pek çok tedavinin yapılması için uygun bir dönemdir.
Üçüncü 3 Aylık Dönem : Bu dönemde bebek anne karnında büyümüş ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönem gibi durum hassastır. Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır ?
• Günlük ağız ve diş bakımı şarttır.
• Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçilmelidir.
• Günde en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır.
• Ağız gargaraları yada tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Dişetlerini rahatlatır ve diş eti hassasiyetini azaltır.
• Üç dört aylık periyotlarla diş taşı temizliği yapılmalıdır.
Hamilelikte Diş Röntgeni Çekilebilir mi ?
Diş Hekimliğinde kullanılan röntgen makinelerinde radyasyon çok düşük seviyede olması ve karın bölgesinden uzakta çekim yapılması nedeni ile zorunlu hallerde ağız içinden 1-2 film alınmasında fazla bir sakınca yoktur. Yinede tedbir olarak, ilk 3 ay film çekilmesinden kaçınmak, zorunlu olduğunda ise kurşun önlük kullanmak gerekir.
Hamilelikte Ağızda Görülebilecek Periodontal (Dişeti) Problemler Nelerdir ?
Hamilelikte ağzımızın hormon seviyelerindeki artış sebebiyle dişeti iltihaplarına eğilimlidir. Eğer dişetlerindeki besin artıkları tam olarak temizlenemez ise kolayca kırmızı şişkin, kanamalı dişetleri oluşabilir. Ciddi dişeti hastalıkları olan kadınlarda erken doğum ve düşük riski vardır. Bunun hiç oluşmamasını sağlamak doğru ve etkin bir şekilde diş fırçalamak ve diş ipi kullanımıyla mümkündür.
Hamilelik döneminde diş hekimine ne zaman gidilmelidir ve hangi tedaviler yapılmalıdır?
Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde düşük, son 3 aylık döneminde ise erken doğum riski olması nedeni ile diş tedavileri için en uygun zaman 4,5 ve 6. ayları kapsayan dönemidir. Bu dönemde anne adayını strese sokmayacak hertürlü diş tedavisi yapılabilir. Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlar söz konusu olduğunda ise, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği düşünülerek hamileliğin her döneminde müdahalede bulunabilir.