İMPLANTOLOJİ

 

İmplant, tedavi amacıyla vücut içerisine ve canlı dokulara cansız maddelerin yerleştirilmesini ifade eder. Diş implantları günlük hayatta çakma diş, vidalı diş olarak da bilinir. Diş eksikliklerinin ortadan kaldırılarak estetik ve fonksiyonun yeniden kazandırılması için protezler (takma dişler) yapılmaktadır.

Klasik tedavi yöntemlerinin zor veya imkansız olduğu durumlarda implantlar tek başına ya da destek olarak devreye girmektedir. Diş hekimliğinde implant, tedavi amacıyla vücut içerisine ve canlı dokulara cansız maddelerin yerleştirilmesini ifade eder. Diş implantları günlük hayatta çakma diş, vidalı diş olarak da bilinir.

Diş eksikliklerinin ortadan kaldırılarak estetik ve fonksiyonun yeniden kazandırılması için protezler (takma dişler) yapılmaktadır. Klasik tedavi yöntemlerinin zor veya imkânsız olduğu durumlarda implantlar tek başına ya da destek olarak devreye girmektedir.

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Sıklıkla Yapıldığı Durumlar

 

İmplantların sıklıkla yapıldığı durumlar şunlardır:

Hareketli protezlerde tutuculuğun sağlanamadığı total dişsiz hastalarda proteze destek olup rahat kullanımı sağlamak için, Kusma refleksi olan veya diğer nedenlerden dolayı hareketli protez taşıyamayan hastalarda, tek diş eksikliği olan ve sağlıklı dişlerini kestirip ona bağlı köprü protezi yaptırmak istemeyen hastalarda.

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tedavi Yöntemleri

İmplantlar vücut tarafından, iyi tolere edildiği ve herhangi bir toksik etkisi olmadığı için titanyumdan yapılır. Operasyonlar lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. İmplant tedavisi çene kemiği içine açılan küçük bir yuvaya titanyumdan vidanın yerleştirilmesi işlemidir. İmplant tedavisinin bir de protez aşaması vardır ve protez uzmanları tarafından yapılır.Operasyonu takiben implant yüzeyi ve kemik hücrelerinin bağlanabilmesi için (osseointegrasyon) yaklaşık üç veya dört ay beklendikten sonra üst yapı denilen implant üstü protezler yapılır. Kemik yapısının uygun olduğu durumlarda bu süre beklenmeden derhal üst yapı yapılabilmektedir.

Endodonti