ORTODONTİ

 

 

Ortodonti Bilim Dalı

Çocuk ve erişkin hastalarımızda diş şekil bozukluklarının önlenmesi, varolan bozuklukların çözülmesi ve hastalarımıza iyi bir estetik, konuşma ve fonksiyon kazandırılmasına yönelik çalışır. Diş çapraşıklıkları genetik (anne-baba diş ve çene yapısı özellikleri) veya çevresel (parmak emme, tırnak yeme, süt dişlerinin erken yaşta kaybedilmesi vs.) kaynaklı olabilir.

Tedavi edilmeyen çapraşıklıklar erişkinlik döneminde oluşan psikolojik problemler, çapraşıklık sebebiyle iyi fırçalanamamaktan dolayı oluşan diş ve dişeti problemleri, konuşma problemleri, eklem sorunları gibi zincirleme sorunlara yol açabilmektedir.

_______________________________________________________________________________________________

Çocuklarda Ortodontik Tedavi

 

Çocuk Ortodontisi İçin

İlk kontrol yaşı alt ve üst keser dişlerin sürmesinin tamamlandığı döneme denk gelen 7-8 yaş civarıdır. Bu dönemde yapılan tespitler sonucu oluşabilecek sorunlara karşı önlem alma şansımız da vardır. Bu dönem çene gelişiminde rehberlik, kötü alışkanlıkların düzeltilmesi, daimi dişlerin düzgün sıralanması, dudak ve dil fonksiyonlarının düzenlenmesi, çocuğun ruhsal ve fiziksel gelişiminin sağlanması açısından son derece önemlidir.

_______________________________________________________________________________________________

Erişkinlerde Ortodontik Tedavi

 

Günümüzde Her Yaşta Dişleri Düzeltmeye Yönelik

Ortodontik girişimlerde bulunulabilmektedir. Dişsel bozuklukların düzeltilmesi için sabit apareyler kullanılmaktadır. Erişkin hastalar bunun için çoğunlukla diş renginde olan estetik braketleri tercih etmektedirler. Tedavi süreleri bozukluğun tipine göre değişmektedir. Ortodontik tedavi süresince bireylerin tedavi çeşidine göre ortalama ayda bir kez görülmesi gerekmektedir. Çene bozukluğu olan erişkin bireylerde ise büyüme ve gelişim sona erdiği için çenelere ancak cerrahi ile müdahale etmek mümkün olmaktadır. Hastanın tedavisi için yine ortodontik braketler takılmakta ve bununla beraber cerrahi uygulanmaktadır. Bu işlemin adı ortognatik cerrahidir.

Periodontoloji