Pedodonti ve Koruyucu Diş Hekimliği

 

 

Erişkin hastalar da karşılaşılabilen, tüm diş ve dişeti problemleri çocuk hastalarda da oluşmaktadır. Pedodonti, 0-14 yaş grubu çocuklarda oluşan ağız ve diş sağlığı problemlerini çözen bilim dalıdır. Her ne kadar toplumumuzda yaygın olarak süt dişleri değişecek diye önemsenmese de, bu dişlerin sürekli dişlerin oluşumunu ve çocuğun fiziksel gelişimini etkilediği unutulmamalıdır.

Nasıl ki günlük hayatımızda çocuklara karşı davranışlarımız erişkinlerle olan iletişimimizden farklıysa, diş tedavisi sırasında da çocuklara karşı yaklaşımımızın özel olması gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle bölüm olarak çocuklara özel dizayn edilmiş kliniğimiz ve konusunda uzman hekimlerimizle çocuklarımızı diş tedavisinin korkulacak bir şey olmadığını bilen bilinçli erişkinler olarak eğitmeyi hedefliyoruz.

Bu amaçla öncelikle çocuk hastalarımızın aileleriyle kurduğumuz iletişim büyük önem taşıyor. Çocuk hastalarımızın genel sağlık durumlarıyla ilgili tüm bilgiler, çocuklarımızın rutin kontrollerle ağız-diş problemlerinin önlenmesi ve ağız-diş bakımı alışkanlığının çocuk hastalarımıza kazandırılması ancak ailelerin desteği ve ortak çalışmalarımızla mümkün olmaktadır.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Flor Uygulama

Flor dişlerimizin çürümesini önlemeye yönelik kullanılan ve tüm ağız bakım ürünlerinde de bulunan bir maddedir. Diş hekimleri tarafından kullanılan formu özellikle diş çürüğüne yatkın bireylerde (çeşitli genetik sebepler, bebeklik döneminde geçirilen rahatsızlıklar, diş üzerinde bulunan oyukların derin olması-anatomik sebepler vs.).

Belli periyotlarla uygulandığında çürüklerin oluşmasını engellemeye yönelik etkin sonuçlar vermektedir. Uygulama sıklığı ve miktarı uzmanlarımız tarafından bireyin yaşına ve çürük oluşum riskine göre belirlenmektedir.

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Fissür Örtücü Uygulamaları

Süt azı veya büyük azı dişlerinin, çiğneyici yüzeylerinde fissür adı verilen oyuklar bulunmaktadır. Bu oyuklar derin olduğunda dişler ne kadar etkin fırçalansa da besin tutunması fazla olur ve besin artıklarının temizlenmesi zorlaşır. Bu tip hastalarımızda dişlerdeki oyuklar sıvı bir dolgu tipi olan fissür örtücülerle doldurulur ve oyukların derinliği azaltılır.

Böylece besin birikimi azaltılır ve çürük oluşumu önlenmiş olur. Yapılan klinik uygulamalar sonucunda bu yöntemle yapılan tedavilerda çürük oluşumunun %70-80 oranında azaldığı görülmüştür.

Bleaching