Periodontoloji

 

Periodontolojinin Amacı

Periodontoloji, diş hekimliğinin dişeti hastalıklarıyla ilgilenen bölümdür. Ağız diş bakımımızın yetersiz veya etkin olmaması dişeti problemlerinin oluşumunu hızlandırır. Dişeti hastalıklarına toplumda %75 gibi yüksek düzeyde oldukça yaygın rastlanır. Bununla beraber diabet, kalp damar rahatsızlıkları, epilepsi, AIDS, lösemi gibi hastalıklarda da dişeti hastalıkları gözlemlenebilir.

Dişeti iltihabı arttığında dişleri tutan kemik dokusunda erimeye neden olur ve dişler çürüksüz olsa da sallanır ve kaybedilir. Dişeti hastalıkları ilerlediğinde genel sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda dişeti hastalığına sahip bireylerin kalp krizi geçirme riskinin çok daha fazla olduğunu gösteren araştırmalar yapılmıştır.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tedavi Yöntemleri

Derin dişeti ceplerinin içi, küretaj işlemiyle temizlenmekte, kayganlığını kaybetmiş yüzeye kök yüzeyi düzleştirilmesi uygulanmaktadır.Kemik dokusuna ilerlemiş dişeti hastalıklarında sınırlı uyuşturma altında flap operasyonu yapılabilir. Ayrıca estetik veya tedavi amaçlı olarak dişeti kısaltılması (gingivektomi) ve şekillendirmesi (gingivoplasti) tedavileri yapılabilmektedir.

Dişeti tedavisi kaybedilmiş dokuların geri kazanılmasını değil, varolan durumun sağlıklı bir biçimde sürdürülmesni sağlar. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir. Dişeti hastalıklarının tedavisi, gerekli müdahaleler yapıldığında sonuçları kesin, hasta memnuniyetinin en yüksek oranda olduğu ve diğer tedavi tiplerinin başarılı olabilmesi için ihtiyaç duyulan ortamı hazırlayan diş hekimliği hizmetidir.

 

İmplantoloji