Diş tedavisinden sonra dikkat etmeniz gerekenler

Beyazlatma İşleminden Sonra Dikkat Edilecek Hususlar


1. Beyazlatma işlemi sonrasında 24 saat içinde çakma şeklinde hissedebileceğiniz hassasiyetler olabilir. İşlemden yarım saat önce ve işlem sonrasında 24 saat süreyle 8 saatte bir alacağınız ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır.
2. Beyazlatma reaksiyonu 24 saat süreyle devam eder. Bu nedenle işlem sonrası 24 saat süreyle renklendirici herhangi bir besin (kırmızı şarap, köri soslu besinler, meyve suları, salçalı besinler, çay ve çay çeşitleri, kahve vs.) kullanmamanızı tavsiye ederiz.
3. Beyazlatma işlemi geri dönüşümlü bir işlemdir. Bu nedenle işlem sonrası 24 saat süreyle hiç sigara tüketmemenizi, daha sonrasında da azaltmanızı tavsiye ederiz.
4. İşlem sonrası tüketeceğiniz asitli içecekler hassasiyetinizi arttırabilir. Bu nedenle 24 saat süreyle bu tür içecekler tüketmeyiniz.
5. Dişlerinizin temizliğini aynı şekilde sürdürünüz.
6. 24 saat süreyle çok sıcak-soğuk besinler tüketmeyiniz. Hassasiyetinizi arttırabilir.

Lokal Anesteziden Sonra Dikkat Edilecek Hususlar


1. Herhangi bir sebeple uyuşuk olan bölgeyi kontrol amaçlı ısırmayınız.
2. Herhangi bir besin tüketmeyiniz. Farketmeden dudağınızı ısırabilirsiniz.
3. Uyuşukluğunuz geçmeden karnınız çok acıkır veya kan şekeriniz düşerse sıvı besinler veya meyve suyu tüketiniz.
Herhangi bir çiğneme yapmayınız.
4. Anestezinin çözülmesi karıncalanma şeklindedir. Korkulacak bir şey yoktur.
5. Anestezi süresi üst çenede ortalama 2 saat, alt çenede 4-6 saat olabilir.
6. Anestezinin çözülmemesi nadir de olsa rastlanabilen bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hekiminize başvurun.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar


1. Kanal tedavisi seansları arasında dişinizi sert besinler çiğnemek için kullanmayınız. Dişinizde geçici dolgu olduğu için dişiniz kırılabilir.
2. Seans aralarında ağrı şikâyetiniz olabilir, pansuman için hekiminize başvurunuz.
3. Seans aralarında yüzünüzde şişme olabilir. Kaygılanacak bir şey yoktur, bu mikroorganizmaların meydana getirdiği bir reaksiyondur ve pansumanlarla düzeltilir. Hekiminize başvurunuz.
4. Kanal tedaviniz bittikten sonra birkaç gün dişinizin üzerine bastırdığınızda ağrı şikâyetiniz olabilir. Bu dönemde o bölgeye yüklenmemeniz gerekmektedir. Bir süre sonra şikâyetiniz geçecektir, geçmediği durumlarda hekiminize başvurunuz.
5. Kanal tedavisi gören dişler canlılığını yitirdiği için esnekliği azalır. Bu nedenle sonrasında kırılma riski çok yüksektir. Dişteki harabiyete göre dişin ağız içinde bulunan kuron kısmının restorasyonu için lütfen hekiminizin önerilerini dikkate alınız. Bu dişinizi uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.